" /> عرضه اولیه این هفته فرابورس ۵۰۰۰ تومانی است! | آخرین مطالب حوادث

عرضه اولیه این هفته فرابورس ۵۰۰۰ تومانی است!

فرابورس با صدور اطلاعیه ای از عرضه اولیه سهام شرکت تهیه توزیع غذای دنا آفرین فدک (سهامی عام) با نماد گدنا۱ در روز سه شنبه ۲۸ مردادماه خبر داده است و این در حالیست که این عرضه در میان عرضه های انجام شده در بورس به کمترین نقدینگی نیاز دارد.

به گزارش کاماپرس، عرضه های اولیه از جذابیت های بازار سرمایه به شمار می روند و سرمایه گذاران تازه کار را با ساز و کار بورس آشناتر می کنند اما همین عرضه های اولیه می توانند نقش تعادل بخشی به بازار را نیز در روزهای حساس کنونی که شاهد رفتار هیجانی معامله گران بورس هستیم به عهده بگیرند.

بر این اساس عرضه اولیه های این هفته از حساسیت خاصی برخوردار بودند و دو عرضه اولیه قابل توجه و بزرگ مقیاس می توانست کمک موثری به آرامش بازار کند.

این در حالیست که به نظر می رسد چنین نکته ای مدنظر مسئولان بورس نیست و این هفته یکی از دو شرکتی که عرضه سهام آنها قطعی شده ، در کوچک مقیاس بودن رکورد دار است و نقدینگی لازم برای مشارکت در عرضه سهام آن حدود ۵ هزار تومان برآورد می شود!

بد نیست به این نکته اشاره کنیم که عرضه های اولیه کوچک مقیاس هفته های اخیر انتقاد فعالان بازار سرمایه را در پی داشته است.

در اطلاعیه عرضه اولیه این هفته فرابورس آمده است:  به استناد پذیرش سهام شرکت تهیه توزیع غذای دنا آفرین فدک سهامی عام در تاریخ ۱۶ مهرماه ۹۸ توسط هیئت پذیرش اوراق بهادار در بازار دوم فرابورس ایران به اطلاع می رساند سهام شرکت مذکور توسط سهامداران عمده عرضه می شود.

جزیئات عرضه گدنا۱ به این شرح است :

تعداد کل سهام شرکت: ۳۰۰ میلیون سهم

تعداد کل سهام قابل عرضه: ۶۰ میلیون سهم معادل ۲۰ درصد از کل سهام شرکت

مدیر ارزش شرکت کارگزاری اقتصاد بیدار

تعداد سهم قابل عرضه به عموم در روز عرضه اولیه: ۵۱ میلیون سهم

حداکثر سهم قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی:  ۲۰ سهم

تاریخ و زمان ثبت سفارش:  روز سه شنبه ۲۸ مردادماه ۱۳۹۹ از ساعت ۱۳ تا ۱۷

تاریخ تخصیص سهام: روز چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹

تاریخ شروع معاملات ثانویه: شنبه اول شهریورماه ۱۳۹۹

دامنه قیمت در ثبت سفارش: از  ۵۸۰۰  ریال تا ۶۰۰۰ ریال

نقدینگی مورد نیاز

درصورت استقبال ۴.۵ تا ۶ میلیون نفر از این عرضه تعداد ۸ تا ۱۱ سهم به هر کد تخصیص خواهد یافت و بر این اساس نقدینگی مورد نیاز برای شرکت در این عرضه حدود ۵ هزار تا ۷ هزار تومان برآورد می شود.

علت تخمین زدن مشارکت ۴.۵ تا ۶ میلیون نفر برای این عرضه در نظر گرفتن اختلالات سامانه های معاملاتی بورس و شرکت های کارگزاری، احتمال کاهش مشارکت بدلیل کوچکی سهم و پر نکردن حجم مبنا، یا بالعکس، حضور بیشتر سهامداران جدید است.

منبع

[باربری مطهری]  [باربری ولیعصر]  [باربری دردشت]  [باربری نیروهوایی]  [باربری نیروهوایی]  [باربری عباس اباد]  [باربری پیروزی]   [باربری گلبرگ]  [باربری رسالت]  [باربری مجیدیه]

تماس سریع