" /> با ظاهر خون‌آلود به پزشکی قانونی مراجعه نکنید! | آخرین مطالب حوادث

با ظاهر خون‌آلود به پزشکی قانونی مراجعه نکنید!

در بسیاری موارد مشاهده می‌شود که افراد آسیب‌دیده در نزاع یا تصادفات جرحی با همان ظاهر خون‌آلود و پیش از مراجعه به مراکز درمانی، برای تعیین خسارت به پزشکی قانونی مراجعه و تصور می‌کنند با چنین وضعیت ظاهری، خسارات بیشتری به آنها تعلق می‌گیرد!

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ در نیمه نخست سال جاری 331 هزار و 152 مصدوم نزاع به مراکز پزشکی مراجعه کردند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با آمار مراجعین نزاع که 323 هزار و 34 نفر بود، 2.5 درصد بیشتر شده است. در مدت مذکور از تمام مراجعین نزاع 223 هزار و 669 نفر مرد و 107 هزار و 483 نفر زن بودند. در این مدت استانهای تهران با 54 هزار و 981، خراسان رضوی با 28 هزار و 133 و اصفهان با 24 هزار و 361 بیشترین و استانهای ایلام با یک‌هزار و 513، بوشهر با دوهزار و خراسان جنوبی با دوهزار و 117 نفر کمترین آمار مراجعین نزاع را داشته‌اند. یادآور می‌شود در نیمه نخست امسال بیشترین آمار مراجعین نزاع با 61 هزار و 828 نفر در تیر ماه و کمترین آن با 44 هزار و 858 نفر در فروردین ثبت شده است.

با ظاهر خون‌آلود به پزشکی قانونی مراجعه نکنید

در بسیاری موارد مشاهده می‌شود که افراد آسیب‌دیده در نزاع یا تصادفات جرحی با همان ظاهر خون‌آلود و پیش از مراجعه به مراکز درمانی، برای تعیین خسارت به پزشکی قانونی مراجعه و تصور می‌کنند با چنین وضعیت ظاهری، خسارات بیشتری به آنها تعلق می‌گیرد.

حال آنکه مراجعه به پزشکی قانونی پیش از دریافت خدمات اولیه درمانی هیچ تأثیری در تعیین خسارت ندارد و آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی قرار می‌گیرد، نوع جراحت است بنابراین به‌منظور رفع برخی ابهامات و آگاهی بیشتر جامعه در ادامه به نکاتی درباره مراجعین نزاع اشاره می‌شود:

1. ظاهر خون‌آلود تأثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، مبنای صدور نظریه کارشناسی درباره جراحات، نوع جراحت و عمق آن است لذا معاینه دقیق‌تر ضایعات نیازمند تمیز بودن موضع و بررسی دقیق آن توسط کارشناسان پزشکی قانونی است.

2. همچنین باید افزود که دیگر موضوعی به‌نام طول درمان در پزشکی قانونی تعیین نمی‌شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به‌یادگار مانده از گذشته است.

3. برای صدور نظریه کارشناسی درباره صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی ارائه معرفی‌نامه از مراجع قضایی یا کلانتری الزامی است.

4. در مواردی، برای بررسی دقیق‌تر جراحات یا عوارض صدمات نیاز به اخذ مشاوره یا تصویربرداری یا سایر اقدامات پاراکلینیک است، این امر برای حفظ حقوق مراجعین و اظهار‌نظر دقیق درباره صدمات بوده لذا صبر و شکیبایی بیشتر مراجعین را می‌طلبد.

5. در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهدیدکننده، فرد می‌تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشکی قانونی مراجعه کنند؛ سوابق اقدامات انجام‌شده توسط پزشکی قانونی از مرجع درمان‌کننده اخذ خواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود.

6. صدمات ایجادشده در نزاع (شامل آثار ضرب‌وجرح) یا مشمول دیه یا "ارش دیه" مقدار مالِ معینی است که در شرع مقدس به‌سبب جنایات غیرعمدی بر نَفس، عضو یا منفعت یا جنایات عمدی در مواردی که به هر جهت قصاص ندارد، مقرر شده‌ است.

اَرش نیز دیه غیرمقدر و میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تأثیر آن بر سلامت مجنی‌علیه و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می‌کند لذا در مواردی که برای صدمه وارده، دیه مقدر وجود نداشته باشد کارشناس پزشکی قانونی بر اساس نوع جراحت و کیفیت آن و تأثیر بر سلامت مُجنی‌علیه و ایجاد یا عدم ایجاد نقص عضوی و تأثیر در کارایی عضو یا اندام اقدام به تعیین ارش می‌کند که میزان ارش نسبت به دیه کامل انسان تعیین می‌شود.

منبع

[باربری مطهری]  [باربری ولیعصر]  [باربری دردشت]  [باربری نیروهوایی]  [باربری نیروهوایی]  [باربری عباس اباد]  [باربری پیروزی]  [اوزون تراپی]  [کولر گازی]  [داکت اسپلیت]  [کولر گازی کم مصرف]  [باربری گلبرگ]  [باربری رسالت]  [باربری مجیدیه]

تماس سریع